pexels alexander pollinger 10566899

ABS FREN SİSTEMİ

Son zamanlarda zorunlu hale gelen ABS frenler ne anlama geliyor, birçok sürücü tarafından en çok sorulan sorulardan biri. Hava, yol ve araçla ilgili diğer koşullara bağlı olarak oluşabilecek tekerlek kilitlenmelerini önlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Üretimin temel amacı güvenli sürüşü sağlamaktır. Tekerlekler üzerindeki ivmeölçerler tekerleklerin hızını ölçerken, aracın hızı onlar için gerekli oranda değilse; ABS sistemi, kilitli bir tekerleği algılar ve tekerleğin kilitlenmesini önlemek için devreye girer. ABS sayesinde tekerlekler yüksek hızlarda patinaj yapmaz, fren bırakıldığında dönüş sağlar ve yine ABS sayesinde patinaj olmaz. Bu sistem ile fren mesafesi de kısalıyor.

Tüm bu eylemler, sürüş sırasında oluşabilecek savrulma ve kontrol kaybı durumlarının önüne geçer. Ayrıca ABS frenler, ABS frenler olarak da bilinir. ABS fren sisteminin rolünü daha iyi anlamak için ABS ile normal frenler arasındaki farkın ne olduğunu bilmek gerekir. Bu farklardan kısaca şu şekilde bahsedilebilir: ABS ile konvansiyonel sistemlere göre daha kısa mesafede durur. ABS ile fren mesafesi uzatılırken, fren normalde tek geçişte kilitlenir. Normal fren kayar ve daha erken durur. ABS, Abs anlamına gelir Karayolu trafik güvenliğinde önemli bir rol oynar ne anlama gelir? ABS fren sisteminin otomobillerde zorunlu olan orijinal uzantısı “Kilitlenmeyi Önleyici Frenleme”, yani “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi” anlamına geliyordu.

ABS fren sistemi ilk olarak 1920’lerde Alman şirketi Voisin tarafından “kilitlenme önleyici fren cihazı” olarak geliştirildi ve ortaya çıktı. Alman 671975 numaralı hidrolik sistemle çalışmanın ilk örneği için patent Alman şirketi Voisin tarafından alındı. 1978’de Mercedez ve BMW’nin normal otomobillerde kullanmaya başladığı günden itibaren kullanımı yaygınlaştı ve bir süre sonra birçok ülkede trafikle ilgili herkesin güvenliği için bir zorunluluk haline geldi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetenizde Ödenmemiş Ürün Bulunmakta. Size Daha Fazla Yardımcı Olmamızı İster misiniz?

Silecek Kampanyasından Yararlanmak İçin Silecek Menüsünden İstediğiniz Sileceği Seçerek Sepete Ekleyin, Ödeme ekranına gelmeden önce size vereceğimiz kupon kodunu ekleyerek silecek ürününü bedavaya getirin :) İndirim Kodu : OTTOFİX2022