pexels pixabay 65623

YAĞ MÜŞÜRÜ NEDİR?

Yağ müşürü öteki bir ismi ile yağ tazyik sensörü olarak bilinmektedir. Yağ müşürü nedir? sorusu için de ilk en önce müşür kelimesinin anlamına bakılması gerekmektedir. Müşür, sensör ve gösterge benzer biçimde anlamlarda kullanılmakta olan bir kelimedir. Motor yağ pompası üstünden aktarılmış olan yağ tazyik miktarını ölçmek suretiyle yağ müşürü kullanılmaktadır. Araç arasında oluşabilecek herhangi bir yağ arızasının gösterilmesi için oldukca mühim bir donanımdır. Çalışma mekanizması ile sürücüyü uyarır.

Bu noktada sürücünün uyarıyı dikkate alması ve yağ müşürü arızası benzer biçimde durumları iyi bir biçimde bilmesi gerekmektedir. Yağ müşürü ne işe fayda sorusuna gelindiğinde ise vasıta içinde oluşabilecek büyük sorunlara karşı evvel sürücüyü uyarmaktadır. Bu noktada şoför uyarılmaz ve vasıta çalıştırılmaya devam edilirse, muhtemel düzgüsel bir sorundan daha büyük sorunlara yol açabilir. Araç içi doğru bir kullanım ve sürücülerin sağlığı için yağ müşürü büyük bir ehemmiyet taşır. Bu nedenle vasıta içinde küçük bir sisteme haiz olsa da aslen görevine bakıldığında daha büyük bir işlevi vardır. Yağ müşürü arızası sorununa yalnızca yağ müşürü yağ kaçırıyor benzer biçimde durumlar laf mevzusu olmamaktadır.

İkaz lambalarının yanması zaman zaman probleminin yağ müşüründe değil değişik noktalarda bulunduğunu gösterebilmektedir. Yağ Müşürü Nasıl Çalışır? Yağ müşürü emek harcama mekanizmasına bakılırsa tertipli olarak bir sistem sunar. Aynı zamanda bu emek harcama düzeni içinde yağ müşürü arızası benzer biçimde durumların da ortaya çıkması sağlanır. Motor içinde yer edinen yağ müşürü öncelikle yağ tazyik miktarını ölçmektedir. Bu yağ tazyik miktarını da motor yağ pompasından aktarılan yağ üstünden ölçer. Ölçülen miktar anlık olarak aracın motor test ünitesine aktarılır.

Motor test ünitesi içinde aktarılan veriler tertipli olarak test edilir. Kontrol edilen verilen kodlama yardımıyla ortaya çıkmaktadır. Normal veriler yerine aktarılan verilerde bir aksaklık olduğu sezinlenmesi halinde, vasıta içi gösterge panelinde ikazlar verilecektir. Eğer vasıta içinde gösterge paneli yağ uyarma lambası ve motor stop lambası yanıyor ise yağ müşürü arızası laf mevzusu demektir. Bu durumda vasıta sahibinin arıza durumu ile alakalı genel detayları bilmesi oldukca önemlidir. Genel olarak bakıldığında yağ müşürü, bir tazyik göstergesidir. Araç içi yağ sirkülasyonu üstünden aracın doğru bir biçimde çalışmasını sağlar. Ancak vakit içinde yağ müşürü de arıza verebilmektedir. Arıza durumlarının çeşitliliği sebebiyle bunu ilk bakışta anlamanız olası değildir. Bu nedenle vasıta içi lüzumlu kontrolleri yapmalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetenizde Ödenmemiş Ürün Bulunmakta. Size Daha Fazla Yardımcı Olmamızı İster misiniz?

Silecek Kampanyasından Yararlanmak İçin Silecek Menüsünden İstediğiniz Sileceği Seçerek Sepete Ekleyin, Ödeme ekranına gelmeden önce size vereceğimiz kupon kodunu ekleyerek silecek ürününü bedavaya getirin :) İndirim Kodu : OTTOFİX2022